İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'ndaki Sanat Eserleri Korumaya Alınıyor

İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nın (İMÇ) 55 yıldır ev sahipliği yaptığı Türk sanatının 9 seçkin eseri koruma altına alındı.

İstanbul Tarihi Yarımada'da Süleymaniye ve Çevresi Koruma Alanı Sınırları içerisinde yer alan, Seramikler, heykeller, mozaikler gibi Türk sanatının 9 seçkin eserini barındırmasıyla adeta bir açık hava müzesi olan İMÇ'de, 55 yıldır bulunan eserlerin yıpranması ve acil restorasyon, konservasyon işlemlerine ihtiyaç duyulması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İMÇ Yönetim Kurulu bir proje başlattı.

Proje kapsamında, Eren Eyüboğlu, Füreya Koral, Sadi Diren, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Kuzgun Acar, Nedim Günsür, Yavuz Görey ve Ali Teoman Germaner'in elinden çıkan eserler koruma altına alındı. Eserlerin, gelecek kuşaklara ulaşması hedefleniyor.

Sürecin detayları düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı. Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Oğuz Ceylan, İstanbul Alan Yönetimi Başkanı Mustafa Tural, İMÇ proje mimarı Doğan Tekeli ve İMÇ Yönetim Kurulu Başkanı Erol Adayılmaz katıldı.

25/02/2022