İstanbul'un Dünya Miras Listesi'ne kaydedilişinin 30.yılı etkinlikleri.
UNESCO’nun kuruluşunun 70’inci, İstanbul’un UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilişinin 30’uncu yılı vesilesiyle 8-10 Nisan tarihleri arasında Paris’te bir dizi İstanbul etkinliği gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ, UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 40. toplantısına İstanbul’un evsahipliği yapma talebini UNESCO’ya iletti.
İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanı Mimar Dr. Halil ONUR’un da aralarında bulunduğu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başkanlığındaki İstanbul Delegasyonu, UNESCO Genel Direktör Irina Bokova ve Dünya Miras Merkezi Direktörü Kishore RAO ile Paris’te görüştü. “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Fransa'nın başkenti Paris'teki genel merkezinde "Mega Kentlerde Kültür Mirasının Korunması ve Kentsel Gelişim" başlıklı bir panel düzenlendi.
Panele UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, UNESCO Genel Direktörü Irina BOKOVA, Paris Büyükelçisi Hakkı AKİL, Türkiye'nin UNESCO nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni BOTSALI, İstanbul Sit Alanları Alan Başkanı Mimar Dr. Halil ONUR, Kültürel Miras Koruma Müdürü İhsan İLZE, Alan Başkanlığı’ndan Müdür Yardımcısı Muzaffer ŞAHİN, Öznur KOTBAŞ ve çok sayıda davetli katıldı. UNESCO’nun kuruluşunun 70. ve İstanbul'un UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilişinin 30. yılına denk gelen panelde konuşan UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, İstanbul’un UNESCO çalışmalarının temelinde ‘üstün evrensel değer’ kavramını bünyesinde barındırdığını belirterek, UNESCO olarak kent düzenlemelerine destek olduklarını, yaşam kalitesi ve refahı yükseltmeye ve kültürel mirası korumaya çalıştıklarını ifade etti.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ ise UNESCO kriterlerinin artık İstanbul kriterleri olduğunun altını çizerek, “Dünya Mirası Sözleşmesi’ni dışarıdan dayatılan bir mekanizma olarak görmedik. Bu reçete kendi mirasımızı korumak için uygun kriterler içeriyordu. Biz de bu bilgi ve deneyim paylaşımından yararlandık. 2006 yılında alan başkanlığı kurmuş olmamız bunun göstergesidir. Tarihi alanlar için yönetim planımızı yaptık. Bu süreçte katılımcılığı, şeffaflığı esas aldık. Geniş kitlelerin sinerjisinden ve fikrinden istifade ettik. Bu sayede uygulanabilir bir plana sahip olduk. Planımızı da sürekli güncelliyoruz. Zira İstanbul, sürekli gelişen ve büyüyen bir metropol… koruma –kullanma dengesini en iyi şekilde kuruyoruz. Burada da Unesco ile sürekli işbirliği içindeyiz. Altın Boynuz’daki metro geçiş köprüsü bunun somut örneği… burası İstanbul’daki raylı sistem ağının kritik noktalarından biri.
Sırf İstanbul’un kültürel mirasını korumak için inşaatı durdurduk. Kültürel miras yararına pek çok değişiklik ve iyileştirme yaptık. Evet, bu yüzden raylı sistem entegrasyonu gecikti. Çalışmalar uzadı. Maliyetler arttı. Ama sonunda İstanbul ve İstanbullular kazandı. Hatta dünya kazandı demek daha doğru olur” şeklinde konuştu. Başkan Topbaş ayrıca 2016’da düzenlenecek olan Dünya Mirası Komitesi’nin 40’ıncı toplantısına İstanbul’un ev sahipliği yapma talebini de UNESCO yetkililerine iletti. Etkinlikler kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve Los Paşaros Sefaradis müzik grubu "İstanbul'un Sesleri" başlıklı bir konser verdi. Sema gösterisinin de düzenlendiği etkinlik kapsamında "İstanbul'un Fotoğrafları" sergisi açıldı.