İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanlığı


İçeriğe git

Haberler

Güncel

"Miras İSTANBUL ve Çocuklar" Sergisi

"Miras İSTANBUL ve Çocuklar" Projesi'nin ilk etkinliğinden çocukların kültürel miras temalı çalışmaları, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde 10 Haziran 2017'ye dek izlenebilir.


İstanbul’un Tarihi Alanları Alan Başkanlığı, hazırladığı bir proje ile çocuklara kültürel miras ve koruma bilinci kazandırmayı hedefliyor. Proje, UNESCO Dünya Miras Alanı’nı korumak için hazırlanan Yönetim Planı'ndaki Eğitim, Bilinçlendirme ve Farkındalık teması altında hazırlandı. Projenin ilkokul çocuklarına yönelik ilk etkinliğinde, çocuklara yönelik miras odaklı kukla yapımı, kitabe tasarımı, fotoğraf ve mühür atölyesi ve alan gezisi düzenlendi. Proje kapsamındaki etkinlik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Zeyrek’te gerçekleştirildi.

“Miras İstanbul ve Çocuklar” isimli projeye, Fatih Hacı Süleyman Bey İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinden toplam 73 çocuk katıldı. Projenin, 13-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliği, Yrd. Doç. Dr. Burcu Selcen Coşkun tarafından yürütüldü. Etkinlik kapsamında çocuklar tarafından yapılan çalışmalar, 7-11 Haziran 2017 tarihlerinde Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde İstanbullular’ın ilgisine sunuldu.

Sergi düzenleme ekibi: Selcen Coşkun, Lokman Coşkun, Fatma Sema Yücel Sekban.
Adres: Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi Mimar Sinan Mah. Akşemsettin Cd.No: 52 Fatih -İstanbul

 

KÁROLY KÓS’UN KADRAJINDAN İSTANBUL

Macar mimarisinin önde gelen isimlerinden Károly Kós’un, yüzyıl öncesi İstanbul’unda çektiği fotoğraflardan oluşan “İstanbul 100” sergisi açıldı.


İUlusal tarz ve biçimlere verdiği değerle tanınan ünlü Macar mimar Károly Kós’un, 100 yıl önce İstanbul’da çektiği fotoğraflardan oluşan “İstanbul 100” başlıklı fotoğraf sergisi, Yeni Camii Hünkar Kasrı’nda açıldı. Macaristan Kültür Merkezi, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul’un Tarihi Alanları Alan Başkanlığı’nca düzenlenen sergide, Károly Kós’un İstanbul’da kaldığı dönemde çektiği fotoğraflar, yaptığı çalışmalar, yazışmalar ve genel olarak tasarımları yeralıyor. Hazırladığı şehir planlarında ve tasarladığı mimari yapılarda mutlaka yöreye özgü özelliklere, ulusal gelenek ve değerlere saygı gösteren ünlü mimar, Osmanlı-Macar dostluğunu pekiştirmek maksadıyla Macar hükümeti kararıyla 1916'da kurulan İstanbul-Macar Bilimleri Enstitüsü’nde çalışmak için 100 yıl önce İstanbul’a gelir. Askere gönderilmeyi beklediği sırada Osmanlı-Bizans mimarisini inceleme göreviyle İstanbul'a gelen mimar çalışmalarını, Bizans kiliseleri ve Türk camileri, mezarlıklar-türbeler ve Constantinapolis-İstanbul mimarisi olmak üzere üç gruba ayırır. Bu dönemde ünlü mimar, tarihsel süreç içinde İstanbul’un sosyolojik ve mimari gelişimini araştırır, şehri sokak sokak inceler ve şehrin haritasını çıkarır. Şehir planlaması, gelecekte İstanbul'un sosyo-ekonomik gelişimine bağlı olarak şehrin ihtiyaçları, imar mevzuatında alınması gereken önlemler gibi konularda ciddi araştırmalar yapan Kós, çalışmalarını “İstanbul: Şehir tarihi ve mimarisi” ve “Bizans’tan Osmanlı’ya İstanbul Mimarisinin Doğu Kökeni” başlıklı kitaplarında toplar. Károly Kós “İstanbul: Şehir tarihi ve mimarisi” kitabında şehirden büyük bir hayranlıkla sözeder;

 

''İstanbul dünyanın en güzel şehridir ve iki muhteşem kültürün de merkezi. İstanbul'u elinde tutanın, ona sahip olanın Tanrı’nın ve de insanların huzurunda önemli bir sorumluluğu üstlenmesi gerekir.Bu sorumluluk bu şehrin kendisidir.Bu şehre sahip olanın onu yoketmeye hakkı olmadığını , binbeşyüzyılda , iki değişik ulusun kültürünün yarattığı bu şehri bozma hakkı bulunmadığını bilmesi gerekir.Eskisinin yerine, onun yerini alabilecek bir kültürü yaratabilecek yetenekte olsa dahi buna hakkı yoktur yine de. Zor bir görevdir bu ve ağır bir yüktür aynı zamanda. Fakat İstanbul'un mülkiyetini elinde bulundurmak bu bedele değer.''

Károly Kós’un kadrajından İstanbul’un yüzyıllık değişimini görmek isteyenler için sergi, 6 Haziran 2017 tarihine kadar Yeni Camii Hünkar Kasrı’nda ziyaret edilebilir.

 


ALAN BAŞKANLIĞI HERITAGE İSTANBUL’DA


Ahşap yapılarda Koruma ve onarım sempozyumu 25-26 nisan 2017 tarihinde İstanbul Bosphorus Beşiktaş otel JR. balo Salonunda gerçekleşiyor.

 

Sempozyumda, dünyada ahşap sektörü ve koruma çabaları, projelendirme, restorasyon, konvervasyon ve onarım uygulamaları ve sorunları, ahşap yapılar ve strüktürel davranışlar gibi çeşitli başlıklar altında bilgi ve deneyimler paylaşılıyor. Sempozyum, koruma konusunda yetkili tüm kamu ve kuruluşları ile sektörde çalışan tüm uzmanlara, akademisyenlere, üniversite ve meslek yüksek okullarının öğrencilerine, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine ve ahşap yapı kullanıcılarına açık gerçekleşiyor.

 

Sempozyumla eş zamanlı olarak İbb Kudeb Ahşap Eğitim Atölyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Eğitim Programı kursiyerlerinin çalışmalarından örneklerin yer alacağı geleneksel ahşap yapı elemanları sergisi de katılımcıların ilgisine sunuldu. Modern Ahşap Yapılar Özel Oturumu konuşmacıları: Ole Kleppe, İnşaat Yüksek Mühendisi, Bergen, Noveç Dünyanın En Yüksek Ahşap Binası: The Tree Projesi Dr. Kevin Cheung, İnşaat Mühendisi, Batı Amerika Ahşap Ürünler Derneği, Portland ABD Ahşap Yapılar, Ürünler ve Yeni Gelişmeler: ABD Örnekleri Kevin Flanagan, Mimar PLP Architecture, Londra, İngiltere Oakwood/ Meşe Ahşap Kule Projesi ve Sürdürülebilir Malzeme Ahşap Peter Ross, İnşaat Yüksek Mühendisi, Trada Eski Başkanı Ove Arup and Partners, İngiltere Tarihi Ahşap Yapılarn Restorasyonuda Mühendisin Rolü


ALAN BAŞKANLIĞI HERITAGE İSTANBUL’DA


"Geçmişe Gelecek Sağlamak" sloganıyla TG EXPO tarafından organize edilen Heritage İstanbul Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı, "Geçmişe Gelecek Sağlamak" sloganıyla TG EXPO tarafından düzenlenen fuar, 27-29 Nisan 2017 tarihleri arasında Hilton İstanbul Convention ve Exhibition Center’da gerçekleştirilecek.

 

Fuara, kültürel mirasla ilgili çalışan pek çok özel ve kamu sektörü yöneticisi, ulusal ve uluslar arası sivil toplum kuruluşları, arkeolog, mimar, restoratör, konservatör ve müzecilik alanında çalışan pek çok profesyonel katılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü desteğiyle gerçekleştirilecek fuar kapsamında İstanbul Tarihi Alanları Alan Başkanı Dr. Halil ONUR da,27 Nisan 2017 Perşembe günü İstanbul’un Tarihi Alanları Dünya Miras Alanı, yönetim planı ve Alan Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmalara dair bir sunum yapacak.


ALAN BAŞKANLIĞI’NDA AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ

GEA-SAR Arama-Kurtarma Ekibi, 11 Nisan 2017 tarihinde Alan Başkanlığı Ofisi çalışanlarına afet bilincine ilişkin farkındalık eğitimi vermiştir.


Arama Kurtarma grubunun deneyimi kılavuzluğunda, deprem sırasında hangi davranış biçiminin kişileri koruduğu, hangi davranış biçimlerinin ise ne tür tehlikeler yarattığı ifade edilmiş ve sunumdaki örneklemeler üzerinden gösterilmiştir. Özellikle kültürel mirasın yoğun olduğu bir yerleşimde bulunan Alan Başkanlığı Ofisi çalışanlarının afet öncesi hazırlık ve sonrasındaki iyileşme süreçlerinde nasıl davranış sergileyecekleri konusunda pratik uygulamalarla birlikte eğitim tamamlanmıştır.YILDIZ TEKNİK ÖĞRENCİLERİNİN ALAN BAŞKANLIĞI’NI ZİYARETİ

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan bir grup öğrenci, 3 Nisan 2017 tarihinde Alan Başkanlığı’nı ziyaret etti.


Yıldız Teknik Üniversitesi Kentsel Koruma Yüksek Lisans Programı bünyesinde yürütülen Planlama, Koruma ve Uygulama ilişkileri dersi kapsamında bir grup öğrenci Alan Başkanlığı’nı ziyaret etti. Doç Dr. Sırma Turgut ve Yrd. Doç Dr. Elif Örnek yürütücülüğünde düzenlenen ziyarette öğrencilere, İstanbul’un Tarihi Alanları Dünya Miras Alanı, Yönetim Planı, UNESCO ile ilişkiler ve Alan Başkanlığı’nın eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verildi.

ALAN BAŞKANLIĞI ETİYOPYA HEYETİ'Nİ AĞIRLADI

Etiyopya’da kültürel miras konusunda çalışmalar yürüten yetkililerden oluşan bir heyet, Alan Başkanlığı’nda ağırlandı.


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen gezi çerçevesinde, Etiyopya'nın Harar ve Tigray bölgelerinde kültürel miras konusunda çalışan yetkililerden oluşan heyet, 31 Mart 2017 tarihinde Alan Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ziyaret kapsamında heyete, İstanbul'un Tarihi Alanları Dünya Miras Alanı ve Alan Başkanlığı faaliyetleri ile ilgili detaylı bir sunum yapıldı. Sunumun ardından İstanbul ve Harar Dünya Miras Alanı’nın ortak sorunları değerlendirildi. Zeyrek Camii ve Çevresi Dünya Mirası Alanı’nda saha gezisi yapan heyete yapı ile ilgili olarak Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Hayri Fehmi YILMAZ tarafından bilgi verildi.BÜYÜKELÇİ BOTSALI’NIN İSTANBUL ZİYARETİ


Büyükelçi Hüseyin Avni BOTSALI’nın katılımıyla “DÜNYA MİRASI ZEYREK ÇOCUKLARA EMANET" Projesi Sergisi açıldı.

6-12 Mart 2017 tarihlerinde Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde İstanbullular’la buluşması planlanan serginin açılışı, Büyükelçi Botsalı tarafından 6 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü ve İstanbul Tarihi Alanları Alan Başkanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen sergi sonrasında, Botsalı İstanbul Ziyareti’ni Alan Başkanlığı teknik ekibi eşliğinde sürdürdü.


 

"DÜNYA MİRASI ZEYREK ÇOCUKLARA EMANET"Projesi Sergisi İstanbullularla Buluşuyor

 “DÜNYA MİRASI ZEYREK ÇOCUKLARA EMANET” Proje Sergisi İstanbullularla Buluşuyor 22 Ekim-26 Kasım 2016 tarihlerinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin yürütücülüğünde TÜBİTAK desteğiyle gerçekleştirilen “Dünya Mirası Zeyrek Çocuklara Emanet” başlıklı proje kapsamında Fatih Katip Çelebi İlkokulu 3. ve 4. sınıf öğrencileri kültürel miras konulu bir dizi etkinliğe katılmışlardır.

 

Çok katmanlı, zengin kültürel mirasıyla UNESCO tarafından 1985’te Dünya Miras alanı olarak kabul edilen Zeyrek semtinde yaşayan ilkokul çocukları, öğretmenleri ve velilerinde kültürel miras konusunda farkındalık yaratmak ve atölye çalışmalarıyla miras değerleri konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen bu çalışma kapsamında mahalle içi gezileri, drama etkinlikleri, ve çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirilmiş ve toplam 87 çocuğa ulaşılmıştır. Projeyle ilgili detaylı bilgi ve görsellere www.cocuklarlazeyrek.com adresinden ulaşılabilinir.

 

Çalışmanın sonuçları, çocukların ürünlerinden oluşan bir sergi ile 6-12 Mart 2017 tarihlerinde Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde İstanbullular’la paylaşılacaktır. Sergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü ve İstanbul Tarihi Alanları Alan Başkanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilmektedir.

 

Sergi düzenleme ekibi: Selcen Coşkun, Lokman Coşkun, Çağla Tulukçu, Fatma Sema Yücel Sekban (Alan Başkanlığı) , Muzaffer Şahin (Alan Başkanlığı).

 

 


 

İstanbul ve Kültürel Miras Yarışması Kazananları Belli Oldu

10 Temmuz 2016’da, İstanbul'da başlayan UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu hatırasına DÜNYA MİRASI - İstanbul Özel Sayısı ve WORLD HERITAGE - Istanbul Special Issue yayınları hazırlanmıştır. Bu yayınlar için gençlerin "İstanbul ve Kültürel Miras" temalı eserler üretmesini amaçlayan bir yarışma düzenlenmiştir. Yarışma, Arkitera'da ve üniversitelerde duyrulmuş, gönderilen farklı alanlardaki çalışmaların jüri tarafından değerlendirilmesiyle sonuçlanmıştır.

Jüri puanlamasının sonucunda, 48 eser arasından video dalında "Mahalle" isimli çalışmayla Crystal Eksi’nin, deneme dalında "İstanbul Demek…" isimli çalışmayla Ayşe Nur Canbolat’ın, minyatür dalında "İncili Köşk ve Barça" isimli çalışmayla Dilek Deveci’nin, fotoğraf dalında "Marathon" isimli çalışmayla Şahan Nuhoğlu’nun eserleri özel sayıda yayınlanmaya hak kazanmıştır.

Arkitera üzerinden yayınlanacağı bildirilen ilk on eserin altısı ise şu şekilde sıralanmaktadır: “Yolculuk 3” (Şahan Nuhoğlu) isimli fotoğraf, "Tarihin İçinden Geçmek" (Gizem Konak) isimli deneme, "Heritage Fun Day" (Ayşe Nur Canbolat) isimli fotoğraf, "Ruhumuz" (Sabit Engin) isimli kolaj, "Yerebatan Sarnıcı" (Özgür Emre Ergül) isimli poster ve "Eğri Kemer 1" (Sevde Bütün) isimli fotoğraf.

Arkitera ortaklığında gerçekleştirilen yarışmada kazanan eserler için http://www.arkitera.com’u ziyaret edebilirsiniz.

 
“YOLCULUK” Projesine Çağrı

Dünya Miras Şehirleri Örgütü Asya Pasifik (OWHC – AP) Bölge Sekretaryası’nın düzenlediği “Journey - Yolculuk” isimli uluslararası projesinin ikinci etabı başladı. Kitap projesi, dünya miras şehirlerine ilgi duyan insanların ve şehrin sakinlerinin şehirlerindeki dünya mirasının kendilerine neler ifade ettiğine dair paylaşımlara dayanıyor.

Proje, fotoğraf yarışması ve denemelerin derlenmesi olarak iki etaptan oluşuyor. Dünya Miras Şehirleri’nin geleceğiyle ilgili vizyonu ve tutkuları göz önünde bulundurarak yerel yazarların kaleme alacağı kısa denemelerden oluşacak kitapla şehirlerin görünürlüğünün artması hedefleniyor.

 

Yaşadıkları şehrin mirasına dair neler hissettiğini aktarmalarının şehrin görünürlüğü için de önemli bir paylaşım olduğu inancıyla yola çıkan Dünya Miras Şehirleri Örgütü, gerek davetli katılımcılardan, gerekse halktan şehirlerindeki mirası anlatan deneme yazıları beklemektedir. Deneme yazısı A4 formunda 1-2 sayfa uzunluğunda (Font: 14, Satır Aralığı:1,5) ve Microsoft Word formatında olmalıdır. Detaylı bilgi için tıklayınız


Yaşadığı şehirle bağ kuran; geçmişe dair izler taşıyan; geleceğe yönelik söyleyecek sözü olanlar için başvuru adresi alan@alanbaskanligi.gov.tr

 
UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu İstanbul’daydı
UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova’nın ve Türk bürokratların katılımıyla 10 Temmuz 2016’da, İstanbul'da başlayan UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu'nda, Dünya Mirasının Korunmasına dair İstanbul Bildirgesi kabul edildi. Açılış töreninde, Türk müzisyen Neyzen Kudsi Ergüner’e UNESCO Barış Sanatçısı ünvanı belgesi takdim edildi.

Mali’den Djenne Eski Kenti; Gürcistan’dan Mtskheta Tarihi Anıtları; Özbekistan’dan Shakhrisyabz Tarihi Merkezi; Libya’dan 5 miras alanı Tehlike Altındaki Dünya Miras Alanı Listesi’ne alındı. Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, İran İslam Cumhuriyeti, Mikronezya Federal Devletleri, Yunanistan, İspanya ve ayrıca Birleşik Krallık’tan birer miras alanı listeye girerken, Türkiye’den Ani Arkeolojik Alanı’nın listeye girmesi yönünde karar verildi. Ayrıca Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan devletlerinin ortak çalışmasıyla 30 bileşeni olan Stećci - Ortaçağ Mezar Mezarlıklar Miras Alanı listeye dahil edildi.

Bir gün ara verilen oturumun son kısmı 17 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirildi ve oturuma Le Corbusier’in mimari eserlerinden oluşan uluslararası seri varlığın listeye kabulüyle başlandı. Arjantin, Belçika, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya ve İsviçre ülkelerinin birlikteliğiyle listeye bir dahil olan seri varlık Modern Akım’a Olağanüstü Katkı olarak tanımlandı. Ardından Antigua ve Barbuda’dan bir alan ilk kez Miras Listesi’nde yer aldı. Hindistan ve Brezilya’dan aday alanların listeye kaydedilmesi sonrasında Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’ın ortaklaşa UNESCO’ya sundukları uluslararası sit de listede yerini aldı. Kanada, Çad, Çin, Irak, İran, Meksika ve Sudan’ın da adaylarının kabulüyle listeye ilişkin program tamamlandı.

Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı Kültür İşleri ve Yurtdışı Tanıtım Genel Direktörü Lale Ülker’in oturum başkanlığını yürüttüğü komite 41. Oturum’un 2017 yılında Polonya-Krakov’da yapılmasına karar verildi. 12 kültürel sit, 6 doğal sit, 3 karma sitle birlikte Dünya Miras Listesi sayısı 1052’ye yükseldi ve tamamlanan gündemle birlikte Lale Ülker tarafından 40. Oturum sonlandırıldı.
 
 
"İstanbul ve Kültürel Miras" Temalı Eser Yarışması

Bu yıl Türkiye'de düzenlenecek olan UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısı kapsamında çıkarılacak İstanbul Özel Sayısı için gençlerin "İstanbul ve kültürel miras" temalı eserler üretmesini amaçlayan bir yarışma başlatıldı. Son başvuru tarihi 15 Mart.

UNESCO Dünya Miras Komitesi'nce her yıl dünyanın farklı ülkelerinde yapılan komite toplantılarının 40.sı bu yıl İstanbul'da gerçekleştirilecek. Tüm dünyada kültürel miras alanında önemli bir etkinlik olarak kabul gören komite toplantısı hazırlıkları yetkililer tarafından sürdürülürken, aynı sırada Türkiye'nin sahip olduğu kültürel mirası tanıtan yayınlar hazırlanmakta.

Birçok dile çevrilerek dünya ülkelerine dağıtılacak yayınlardan biri olan İstanbul Özel Sayısı'nda ise alanında uzman akademisyenler yazılarıyla İstanbul'un Kültürel Mirası'na dair bilgileri gün ışığına çıkaracak. Mirasın gelecek kuşaklara aktarımında en önemli rolün gençlere düşmesi dolayısıyla İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanlığı, gençleri "İstanbul ve kültürel miras" temalı eserler üretmeye çağırıyor.

Gençler yazı, video, röportaj, grafik, infografik, fotoğraf gibi farklı anlatım türlerinde olabilecek eserleri için çıkış noktası olan 8 anahtar kelime arasından seçim yapılabilecek. Anahtar kelimeler; (1) gündelik yaşam (2) sokak yemekleri (3) dijital dünya (4) şehir efsaneleri (5) yeraltı (6) yolculuk (7) ritüeller veya (8) kendileri tarafından belirlenecek bir anahtar kelime. Yarışma, meslek ve yaş ayrımı gözetmeksizin bütün genç katılımcılara açıktır. Eser seçkisinde, seçici kurul oyları ile yayınlanacak eserler belirlenecektir.

Seçilecek ilk 10 eser sahibine İBB'nin yayınladığı prestij kitaplarından oluşan bir set, UNESCO 40. Komite Toplantısı anısına düzenlenen ilgili yarışmaya katıldıklarına dair özel anı belgesi verilecek ve seçilen bu eserler Arkitera.com'da yayınlanacaktır. Video vb. türdeki eserlere erişim, İstanbul Özel Sayısı'nda verilen link üzerinden sağlanacaktır. Ödül alan eseler bütün haklarıyla İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanlığı'na verilmiş sayılırlar.

İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanlığı bu eserleri ve/veya kopyalarını yayınlarında ve açacağı sergilerde kullanma hakkına sahiptir. İstanbul Özel Sayısı eser seçkisi kurulu ise aşağıdaki isimlerden oluşuyor: Prof. Dr. Zekiye YENEN Prof. Dr. Fatma ÜNSAL Dr. Halil ONUR Yrd. Doç. Dr. Hayri Fehmi YILMAZ Yrd. Doç. Dr. Dilek ERBEY Fatma Sema SEKBAN Ümit BAŞARAN Bu sene UNESCO Dünya Miras Komite Toplantısı kapsamında yayınlanacak olan İstanbul Özel Sayısı eser seçkisine eser göndermek için son başvuru tarihi: 15 Mart 2016

Eserlerin gönderileceği mail adresi: istanbulalanyonetimibaskanligi@gmail.com
İSTANBUL'UN DÜNYA MİRAS LİSTESİNDEKİ TARİHİ ALANLARI KORUMA DURUMU RAPORU, UNESCO DÜNYA MİRAS KOMİTESİNDE TARTIŞMAYA AÇILMADAN KABUL EDİLDİ.

Dünya Miras Komitesi Almanya'nın eski başkenti Bonn'da devam eden toplantısının 2 temmuz oturumunda İstanbul'un Tarihi Alanları’nın koruma durumuyla ilgili olarak uzman ve istişari organların  büyükşehir  belediyesi ve alan yönetimiyle sürdürdükleri diyalog çerçevesinde kaydedilen olumlu gelişmeleri dikkate alarak, kentte uygulanan büyük ölçekli altyapı ve ulaştırma projelerinin İstanbul Tarihi Alanları’nın olağanüstü evrensel değerini aşındırmaması için belediye ve alan yönetimi tarafından alınmakta olan önlemleri not eden ve iyileştirme kaydedilebilecek alanlara dair tavsiyelerde bulunan karar tasarısını tartışmaya açmadan kabul etti. Komite çalışmalarını izleyen Türk heyetinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Alan Başkanlığı’nın üst düzey temsilci ve uzmanları da yer alıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Nisan 2015’te Paris'te UNESCO Genel Merkezi’ne gerçekleştirdiği ziyaret ve İBB Alan Başkanlığı uzmanlarının ICOMOS ve Dünya Miras Merkezi’yle sürdürdükleri görüşmeler neticesinde ivme kazanan diyalog ve işbirliği gelişerek devam edecek.

Bu yıl İstanbul’un Tarihi Alanları’nın Dünya Miras Listesi’ne kaydedilişinin 30. Yıldönümü idrak ediliyor. Miras alanları yönetim planı ile koruma durumunda yapılması öngörülen güncelleme ve iyileştirmeler UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 2017 yılında yapılacak 41. toplantısında gözden geçirilecek.

UNESCO Dünya Miras Sözleşmesi uyarınca topraklarında olağanüstü evrensel değere sahip miras alanları bulunan ülkelerin Dünya Miras Merkezi’ne düzenli aralıklarla koruma durumu raporu sunmaları gerekiyor.

Dünya Miras Komitesi’nin (DMK) bir sonraki toplantısına 2016 yılında İstanbul'un ev sahipligi yapması hedefleniyor. Komite, toplantılarının son gününde bu konuda da karar alacak.

UNESCO DMK toplantılarına üye ülkelerin diplomat ve uzmanları ile dünyanın farklı bölgelerinde faaliyet gösteren doğal miras alanları ve kültürel varlıklar ihtisas kuruluşlarının temsilcileri, arkeologlar, bilirkişiler ve sivil toplum kuruluşları gözlemcilerinden oluşan yaklaşık 3 bin civarında seçkin delege katılıyor.


İstanbul'un Tarihi Alanları'na dair kabul edilen kararda, İstanbul'un kültürel mirası koruma yönünde atmakta olduğu olumlu adımların dikkate alındığı ve İstanbul'la ilgili gelişmelerin 2017'de yapılacak 41. Oturum'da değerlendirileceği  kaydedilmektedir.

Bilindiği gibi İstanbul, Arkeolojik Park, Süleymaniye Koruma Alanı, Zeyrek Koruma Alanı ve Kara Surları Koruma Alanı olmak üzere bir bütün olarak İstanbul'un Tarihi Alanları adıyla 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilmişti. Listeye kaydedildiği tarihten bu yana zaman zaman Komite toplantılarında gündeme gelen ve eleştirilere maruz kalan İstanbul Tarihi Alanları’na dair bu yılki raporun Komite üyelerince tartışılmadan karara bağlanmasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin UNESCO ve danışma organlarıyla sürdürdüğü işbirliği ve diyaloğun etkili olduğu düşünülüyor.

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Ocak 2015’te Türkiye'ye gerçekleştirdiği resmi ziyarette İstanbul'a da uğrayarak Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la da bir görüşme yapmıştı.

Bokova, Ankara ve İstanbul'daki üst düzey temaslarında Türkiye'nin sıcak çatışmaların vuku bulduğu bölgeye komşu olduğunu, Türk Hükümetinin özellikle Suriyeli mültecilere yönelik olarak sarfetmekte olduğu özverili çabaları takdirle izlediğini ve Türkiye'nin tüm dünya ülkelerine örnek olması gerektiğini ifade etmişti.

Sözkonusu ziyaretinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş'la da biraraya gelen Bokova, İstanbul'un kültürel mirasın korunması alanında çok önemli adımlar attığını gördüklerini ve kaydedilen olumlu gelişmeleri takdir ettiklerini açıklamıştı. Genel Direktör Bokova ayrıca, UNESCO'nun kuruluşunun 70., İstanbul'un Dünya Miras Listesi'ne girişinin 30. Yıldönümü münasebetiyle Başkan Kadir Topbaş'ı Paris'e davet etmişti.

8-10 Nisan tarihleri arasında Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başkanlığındaki İBB Heyeti, UNESCO Genel Merkezi'ne bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu program çerçevesinde "MEGA kentler ve Kültür Mirasının Korunması Fırsatlar ve Sınamalar" temalı bir panele baş konuşmacı olarak katılmıştı. Kadir Topbaş bu konuşmasında "UNESCO kriterleri İstanbul kriterleridir" şeklinde bir beyanla Türkiye'nin, UNESCO tavsiyelerini uygulama konusunda sergilemekte olduğu hassasiyeti dile getirmiştir.

Türkiye’nin UNESCO Daimi Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, İstanbul Tarihi Alanları’na dair bu yılki raporun Komite üyelerince tartışılmadan karara bağlanmasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin UNESCO ve danışma organlarıyla sürdürdüğü işbirliği ve diyaloğun etkili olduğunun altını çizmiştir. Büyükelçi Botsalı, İstanbul'un Tarihi Alanları'nda başta Tarihi Yarımada Yönetim Planı olmak üzere, Avrasya Tüp Geçit Tünel Projesi, Yenikapı Dolgu Alanı Projesi ile tarihi surlar ve Osmanlı dönemi sivil mimarlık örneği ahşap yapıların korunmasıyla ilgili uygulamalarda, yetkililerin UNESCO'nun ve danışman organı ICOMOS INTERNATIONAL'ın tavsiye ve görüşlerini dikkate aldığını kaydetmiştir. Botsalı İstanbul’da kültürel miras alanlarının koruma durumunu ve alanın üstün evrensel değerini etkileyebilecek hususlarda yetkililerin, söz konusu projelerde gerektiğinde uluslararası kriterlere uygun değişiklik ve iyileştirmeleri hayata geçirmek amacıyla uluslararası uzmanlarla birlikte çalıştığına dikkat çekmiştir.

 

UNESCO Dünya Miras Komitesi Bonn’da toplandı.

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 39. Oturumu Bonn’da yapılan açılış töreniyle başladı. 28 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan oturumda, listede yer alan varlıkların korunma durumları ile yeni adaylıkların listeye alınması gündeme gelecek.

Evsahibi Almanya’dan Prof. Dr. Maria Böhmer’in başkanlığını yaptığı Komite bu yıl, Cezayir, Kolombiya, Hırvatistan, Finlandiya, Almanya, Hindistan, Jamaika, Japonya, Kazakistan, Lübnan, Malezya, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Katar, Kore, Senegal, Sırbistan, Türkiye ve Vietnam’dan oluşuyor.

Komite oturumunda ülkemiz, UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı’nın başkanlığında, Dışişleri, Kültür ve Turizm Bakanlıkları ile, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan ve uzmanlarından oluşan bir heyetle temsil ediliyor. Toplantılara ayrıca Alan Başkanı Dr. Halil Onur ve Alan Başkanlığı teknik heyeti de gözlemci olarak katılıyor

Komite’nin 36 alanın Dünya Miras Listesi’ne kaydını değerlendireceği oturumlarda Efes ve Diyarbakır da yeralıyor. Komite üyelerinin kararıyla her iki alan listeye kaydedilirse ülkemizin Dünya Miras Listesi’ndeki varlık sayısı 15’e yükselecek.

Öte yandan Komite toplantılarında savaş, terör ve doğal afetlere karşı tüm insanlığın bir araya gelip mücadele etmesi, kültürel ve doğal varlıkları koruması için Bonn Deklarasyonu kabul edildi. UNESCO Daimi Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Bonn Deklarasyonu’nun kabul edildiği toplantıda,  insanlığın tümüne ait sayılan kültürel değerler ve varlıklar iki farklı kaynaktan gelen  risk ve tehlikelere maruz kaldığını belirterek, bunların doğal afetler ve insan yapısı, beşeriyetin sebep olduğu felaketler olduğunu söyledi. Büyükelçi Botsalı, deklarasyonun kabul edilmesiyle UNESCO’nun dünyaya,  medeniyeti tehdit eden tehlikeler karşısında insanlığın birleşmeye ve ortak mücadele vermeye kararlı ve muktedir olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Botsalı, “Hangi rejime, ideolojiye, coğrafı konuma ve kültürel değerlere sahip olurlarsa olsunlar, devletlerin ortak hedef ve değerleri savunmak için işbirliği yapabilmeleri memnuniyet vericidir. UNESCO adı ISID/DEAŞ veya ne olursa olsun insan hayatını ve medeniyetin ortak  mirası sayılan varlıkları hedef alan bu insan yapısı felaketin gerçek yüzünün anlaşılmasına, küresel planda farkındalık yaratılmasına ve insanlığı tehdit eden tehlikenin büyüklüğünün anlaşılmasına  katkıda bulunmuş, öncülük etmeyi başarmıştır.

UNESCO’nun bu konum ve tutumunun gelecekte de devam etmesi tabiidir. Ancak, terorizm denilen insanlık düşmanı felaketle başedilebilmesi için bataklığı kurutacak mali eylem görev gücü (FATF), Interpol gibi uluslararası mekanizmalar ile Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin güvenlik ve istihbarat kurumlarının ve siyasi liderlerinin harekete geçerek etkin tedbirler almaları gerekmektedir. Bu insanlığın ortak mesuliyet ve vecibesidir. Başka şekilde bu tehditle başedilmesi mümkün değildir. T
ürkiye BM sistemi yanında UNESCO'nun kurucu üyesi olarak üzerine düşeni yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

 

 

Taslak Karar: 39 COM 7B.83

Dünya Miras Komitesi,

1.  WHC-15/39/7B.Add Belgesini inceleyerek,

2.  37.Oturum'da (Phnom Penh, 2013) kabul edilen Karar 37 COM 7B.85'i hatırlatarak,

3.  Taraf Devletin, Alan Yönetim Planının gözden geçirilmesi için gösterdiği çabaları memnuniyetle karşılamakta ve 2015 ortası itibariyle gözden geçirme sürecinin tamamlanacağının öngörüldüğünü kaydetmektedir.

4. Taraf Devletin Avrasya Tüneli için Miras Etki Değerlendirmesi ve talep edildiği üzere diğer alternatiflerin değerlendirilmesi raporlarını teslim ettiğini kaydetmekte ancak istenen Miras Etki Değerlendirme raporunun ve Avrasya Tüneli için alternatiflerin değerlendirilmesinin, tasarım aşamasında değil projenin geç bir aşamasında gerçekleştirilmesini ve bunun sonucunda çok az seçeneğin düzgün bir şekilde değerlendirilebilmesini üzüntüyle karşılamaktadır.

5.  Altı-sekiz şeritli yeni karayolunun Deniz Surları, Mermer Kule ve alanın Üstün Evrensel Değeri'nin (OUV) niteliklerinden biri olan Tarihi Yarımada'nın denizle genel ilişkisi üzerinde oldukça önemli bir olumsuz etkisi olacağı yönündeki görüşünü yinelemektedir.

6.  Yenikapı Dolgu Alanı Projesi Miras Etki Değerlendirme Raporu'nun da çalışmalar bir yandan devam ederken yapılması ile ilgili endişelerini ifade etmekte ve ayrıca bu projenin, Yarımadanın Marmara Denizi Kıyısında daha önce yapılan projelerin olumsuz etkilerine kümülâtif olarak ekleneceğini de kaydetmektedir.

7.  Yarımadanın deniz kıyıları ve Teodosios Kara Surlarının etrafındaki açık alanlar için, 2012 Misyonunun tavsiyelerine uygun şekilde, entegre bir plana acilen ihtiyaç olduğunu da kaydetmektedir.

8.  Taraf Devletin, Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı içerisinden Restorasyon ve Bakım Onarım Müdürlüğü Kurma niyetini ve önerilen protokolle sivil mimarlık örneği yapıların bakım onarımı için özel mülk sahiplerine hibe verilmesinin sağlanmasını memnuniyetle karşılamakta ve Osmanlı ahşap evleri için uzun vadeli genel bir koruma stratejisine ihtiyaç olduğunu yinelemektedir.

9.  Uygulama Rehberinin 172. maddesi uyarınca resmi bir bildiride bulunmadan, projeler onaylanmadan veya çalışmalar başlatılmadan önce yeterli Etki Değerlendirmesi yapmadan bir takım büyük projelerin gerçekleştirilmesi konusunda endişelerini ifade etmekte ve revize edilen yönetim yapısı içerisinde bu prosedürel sorunların ele alınabilmesi için Yönetim Planının revizyonunda bir gelişmeye ihtiyaç olduğunu düşünmektedir.

10.  Taraf Devlet'ten, önerilen altı-sekiz şeritli karayolunun alanın Üstün Evrensel Değeri üzerindeki etkisini ve bu etkiyi en aza indirmenin yollarını değerlendirmek, Yenikapı Dolgu Alanı Projesinin Tarihi Yarımadanın profili üzerindeki etkisini değerlendirmek ve genel olarak alanın yönetimini değerlendirmek üzere bir Dünya Miras Merkezi/ICOMOS Reaktif İzleme Misyonu davet etmesini talep etmektedir.  

11.  Ayrıca Taraf Devlet'ten 1 Şubat 2016'ya kadar yukarıda bahsi geçenlerin uygulanması ile ilgili bir ilerleme raporunu ve 1 Aralık 2016'ya kadar ise alanın korunma durumuna ilişkin güncel bir raporu ve yukarıdakilerin uygulanması ile ilgili durumu, her iki rapor için birer sayfa yönetici özetle birlikte Dünya Miras Komitesinin 41.oturumunda 2017'de incelemesi için Dünya Miras Merkezine sunmasını talep etmektedir.
 
 

ICOMOS INTERNATIONAL ile toplantı yapıldı

Alan Başkanı Dr. Halil ONUR başkanlığındaki heyet, ICOMOS International’ı Paris’teki merkezinde ziyaret ederek, Dünya Miras Alanı’ndaki son gelişmelere dair uzmanlara bilgi verdi.

İstanbul Sit Alanları Alan Başkanı Dr. Halil ONUR başkanlığındaki heyet, 6 Mayıs 2015 günü, Paris'te ICOMOS Genel Merkezi'ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda 2015 İstanbul'un Tarihi
Alanları İlerleme Raporu kapsamında yeralan proje ve çalışmalarda gelinen son aşama konusunda UNESCO Dünya Miras Merkezi ve ICOMOS International uzmanlarına bilgi verildi. Toplantıda başta Tarihi Yarımada Yönetim Planı’nın revizyonu olmak üzere, Avrasya Tüp Tünel ve Yenikapı projelerinde, Kültürel Miras Etki Değerlendirme raporları sonucunda yapılan iyileştirmeler ve değişiklikler gündeme geldi. Uzmanlara ayrıca Osmanlı dönemi ahşap evler konusunda özel mülk sahiplerine hibe verilmesi ile ilgili olarak TOKİ ile İBB ve Alan Başkanlığı arasında yapılan protokol ve ahşap evlerin durum tespitini yapma, restorasyon projeleri hazırlama ve uygulama çalışmaları yapmak amacıyla belediye bünyesinde kurulan yeni birimler konusunda bilgi verildi.

Toplantıya ICOMOS International'dan Dünya Miras Programı Direktörü Regina Durighello, Dünya Miras Danışmanı Susan Denyer, Genel Müdür Vekili Marie-Laure Lavenir, Dünya Miras Birimi Asistanı Tara Bushe, Dünya Miras Merkezi 'nden Avrupa ve Kuzey Amerika Birimi Başkanı Petya Tatcharova, UNESCO Türkiye Daimi Temsilciliği'nden Emriye Bağdagül Ormancı katıldı. İstanbul Sit Alanları Alan Başkanı Dr Halil Onur’un başkanlık ettiği heyette ise, Başkan Danışmanı Sefer Kocabaş, Kültür Varlıkları Daire Başkanı Sn. Yakup Demirhan, Alan Başkanlığı Müdür Yardımcısı Muzaffer Şahin ve Öznur Kotbaş, Üstyapı Projeler Müdür Yardımcısı Raziye Yazar, Altyapı Projeler Müdürü Fatih Duman, Üst Yapı Projeler Müdürü Hüseyin Tok, Avrupa Raylı Sistemler Müdürlüğü’nden Serkan Küman, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Levent Acet, Avrasya Tüneli Projesi Tasarım Müdürü Mehmet Öztürk, Avrasya Tüneli Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi Uzmanı Melih Mumcu, Avrasya Projesi KÜMED Raporu Danışmanları Enzo Siviero ve Alessadro Stocco ile Dış İlişkiler Müdürlüğü’nden Dilek Yıldırım yeraldı.

 

Tarihi Yarımada Yönetim Planı Çalıştayı

Tarihi Yarımada Yönetim Planı revizyonu kapsamında, 20 Nisan Pazartesi günü bir çalıştay düzenlenecek.

İstanbul Tarihi Yarımada Yönetim Planı Güncelleme çalışmaları kapsamında 20 Nisan Pazartesi günü Kalyon Otel’de bir çalıştay düzenlenecek. Bilindiği gibi UNESCO Dünya Miras Komitesi 2012 (St. Petersburg-Rusya) ve 2013 (Phnom Penh-Kamboçya) yılında düzenlenen oturumlarında İstanbul’a dair aldığı kararlarda, Yönetim planının ilk yıllık revizyonu sırasında ICOMOS’un tavsiyelerinin dikkate alınmasını ve yönetim planının yıllık gözden geçirilmesinin gereğince yapılması”nı tavsiye etmişti. Kalyon Otel’de düzenlenecek çalıştayla, uluslararası ve ulusal mevzuat gereğince değişen şartlara göre yönetim planını yeniden değerlendirilerek güncellenmesi ve uygulanabilirliğinin artırılması hedefleniyor. Güncelleme çalışmaları kapsamında 9 Aralık 2014 tarihinden bu yana, Risk Yönetimi, Erişilebilirlik, Ziyaretçi Yönetimi, Eğitim, Bilinçlendirme ve Katılım, Alan’ın Öneminin ve Değerinin Algılanması, Koruma, Planlama ve Yaşam Kalitesi ile Yönetim ve Organizasyon gibi Yönetim Planı’nda yeralan başlıklar altında bir dizi odak grup toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantılar sonrasında elde edilen çıktılar, çalıştay davetiyesi ile birlikte ilgili katılımcılara iletildi. Çalıştaydan elde edilecek sonuçlar çerçevesinde yönetim planı revizyonunun Haziran ayı içinde tamamlanması hedeflenmektedir.
İstanbul'un Dünya Miras Listesi'ne kaydedilişinin 30.yılı etkinlikleri.

UNESCO’nun kuruluşunun 70’inci, İstanbul’un UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilişinin 30’uncu yılı vesilesiyle 8-10 Nisan tarihleri arasında Paris’te bir dizi İstanbul etkinliği gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ, UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 40. toplantısına İstanbul’un evsahipliği yapma talebini UNESCO’ya iletti.

İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanı Mimar Dr. Halil ONUR’un da aralarında bulunduğu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başkanlığındaki İstanbul Delegasyonu, UNESCO Genel Direktör Irina Bokova ve Dünya Miras Merkezi Direktörü Kishore RAO ile Paris’te görüştü. “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Fransa'nın başkenti Paris'teki genel merkezinde "Mega Kentlerde Kültür Mirasının Korunması ve Kentsel Gelişim" başlıklı bir panel düzenlendi. Panele UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, UNESCO Genel Direktörü Irina BOKOVA, Paris Büyükelçisi Hakkı AKİL, Türkiye'nin UNESCO nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni BOTSALI, İstanbul Sit Alanları Alan Başkanı Mimar Dr. Halil ONUR, Kültürel Miras Koruma Müdürü İhsan İLZE, Alan Başkanlığı’ndan Müdür Yardımcısı Muzaffer ŞAHİN, Öznur KOTBAŞ ve çok sayıda davetli katıldı. UNESCO’nun kuruluşunun 70. ve İstanbul'un UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilişinin 30. yılına denk gelen panelde konuşan UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, İstanbul’un UNESCO çalışmalarının temelinde ‘üstün evrensel değer’ kavramını bünyesinde barındırdığını belirterek, UNESCO olarak kent düzenlemelerine destek olduklarını, yaşam kalitesi ve refahı yükseltmeye ve kültürel mirası korumaya çalıştıklarını ifade etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ ise UNESCO kriterlerinin artık İstanbul kriterleri olduğunun altını çizerek, “Dünya Mirası Sözleşmesi’ni dışarıdan dayatılan bir mekanizma olarak görmedik. Bu reçete kendi mirasımızı korumak için uygun kriterler içeriyordu. Biz de bu bilgi ve deneyim paylaşımından yararlandık. 2006 yılında alan başkanlığı kurmuş olmamız bunun göstergesidir. Tarihi alanlar için yönetim planımızı yaptık. Bu süreçte katılımcılığı, şeffaflığı esas aldık. Geniş kitlelerin sinerjisinden ve fikrinden istifade ettik. Bu sayede uygulanabilir bir plana sahip olduk. Planımızı da sürekli güncelliyoruz. Zira İstanbul, sürekli gelişen ve büyüyen bir metropol… koruma –kullanma dengesini en iyi şekilde kuruyoruz. Burada da Unesco ile sürekli işbirliği içindeyiz. Altın Boynuz’daki metro geçiş köprüsü bunun somut örneği… burası İstanbul’daki raylı sistem ağının kritik noktalarından biri. Sırf İstanbul’un kültürel mirasını korumak için inşaatı durdurduk. Kültürel miras yararına pek çok değişiklik ve iyileştirme yaptık. Evet, bu yüzden raylı sistem entegrasyonu gecikti. Çalışmalar uzadı. Maliyetler arttı. Ama sonunda İstanbul ve İstanbullular kazandı. Hatta dünya kazandı demek daha doğru olur” şeklinde konuştu. Başkan Topbaş ayrıca 2016’da düzenlenecek olan Dünya Mirası Komitesi’nin 40’ıncı toplantısına İstanbul’un ev sahipliği yapma talebini de UNESCO yetkililerine iletti. Etkinlikler kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve Los Paşaros Sefaradis müzik grubu "İstanbul'un Sesleri" başlıklı bir konser verdi. Sema gösterisinin de düzenlendiği etkinlik kapsamında "İstanbul'un Fotoğrafları" sergisi açıldı.

 

 


Untitled Document
 

İLERLEME RAPORU UNESCO'YA İLETİLDİ

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 16-27 Haziran 2013 tarihleri arasında Kamboçya’da yapılan 37. oturumunda aldığı karar çerçevesinde hazırlanan İstanbul’un Tarihi Alanları 2015 İlerleme Raporu, ilgili danışma organlarınca değerlendirilmek üzere UNESCO Dünya Miras Merkezi’ne iletildi.

UNESCO Dünya Miras Komitesi (DMK), 2013 yılında Kamboçya’da yapılan 37. Oturumu’nda İstanbul’un Tarihi Alanları’na dair aldığı kararın son maddesinde, “kararda ifade edilen hususların uygulanması ve varlığın korunma durumu ile ilgili güncel bir raporun hazırlanarak, Dünya Miras Komitesi tarafından 39. Oturum’da (2015) incelenmek üzere 1 Şubat 2015’e kadar Dünya Miras Merkezi’ne sunulmasını” talep etmiştir.

Bu çerçevede İstanbul Sit Alanları Alan Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı gibi sorumlu ve ilgili kurumlardan alınan bilgi, belge ve dökümanlar çerçevesinde bir İlerleme Raporu hazırlamıştır.

Sözkonusu raporda, DMK kararında yeralan Tarihi Yarımada Yönetim Planı, Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Avrasya Tüneli Projesi, Yenikapı Dolgu Alanı Projesi, Sivil Mimarlık Örnekleri, Yenileme Alanları ve Silüet Master Planı gibi hususlarda gelinen noktaya dair bilgiler verilmiştir.

Raporda ayrıca alanda çeşitli kurumların yürüttüğü restorasyon çalışmaları ile tanıtım, bilinçlendirme, eğitim, basım ve yayın faaliyetlerine de yer verilmiştir. İlerleme Raporu’na ek olarak Komite tarafından yapılması tavsiye edilen (KÜMED) Kültürel Miras Etki Değerlendirme Raporları da ilgili danışma organlarınca değerlendirilmek üzere Dünya Miras Merkezi’ne iletilmiştir.
Yönetici Özeti İçin Tıklayınız.

 
 
 
Diğer haberler>>> 1 2

Ana Sayfa | Dünya Miras Alanı | Alan Yönetimi | Yönetim Planı | Görsel | Güncel | İletişim | Linkler | Site Haritası


Alt-Menu:


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön