bilgi@alanbaskanligi.gov.tr

0212 455 32 12

Facebookta paylaş | Whatsapp İle Paylaş

UNESCO'dan Patrimonto'nun Dünya Mirası Maceraları Hikaye Yarışması

UNESCO Dünya Miras Merkezi, dünya miras eğitimine katkı sağlaması, iklim ve çevre krizleriyle mücadele ve kültürel mirasın korunmasına dair farkındalık artırma amacıyla 12-18 yaş arasındaki gençlere yönelik “Patrimonito’nun Dünya Mirası Maceraları 2022” (Patrimonito Storyboard Competition 2022) isimli bir hikâye çizimi yarışması düzenlemektedir.

Yarışmanın ana teması iklim değişikliği ve bu değişikliklere bağlı afetlerin doğal ve kültürel miras üzerinde oluşturduğu yıkıcı sonuçlardır. Örneğin, son aylarda ve yıllarda orman yangınları, sel, afet vb. pek çok sebepten önemli doğal ve kültürel dünya miras alanları zarar görmüştür. İklim değişikliği sadece somut dünya mirasını değil, sözlü gelenekler, gösteri sanatları vb. somut olmayan dünya mirasını da tehlikeye atmaktadır ve bu yarışmayla konuya dikkat çekmek amaçlanmaktadır.

Yarışma çerçevesinde gerçekleştirilmesi istenen hikâye çizimine dair tüm detaylar ve yönergeler, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun Yönergeler Dokümanı’nda detaylandırılmaktadır.

Yönergeler Dokümanı ve yarışma ile ilgili tüm diğer detaylara şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.unesco.org.tr/Home/AnnouncementDetail/6005

Yarışmaya tüm dünyadan 12-18 yaş arasındaki herkes katılabilmektedir.

Son başvuru tarihi 30 Eylül 2022’dir.

Başvurular posta, e-posta ya da UNESCO Türkiye üzerinden bizzat yapılmaktadır.

Yarışma çağrısının orijinal linki: https://whc.unesco.org/en/news/2466

04/08/2022