bilgi@alanbaskanligi.gov.tr

0212 455 32 12

Facebookta paylaş | Whatsapp İle Paylaş

Periyodik Raporlama Çalşması Başlamıştır

1972 tarihli “UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesi” nin taraf devletlere yüklediği en önemli sorumluluklardan birisi (Madde 29), Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Dünya Mirası alanlarının koruma ve güncel durumlarının değerlendirilmesine dair, tecrübelerin ulusal ve uluslararası alanda paylaşılması ve işbirliği sağlanması amacıyla altı yıllık süreçler halinde Periyodik Raporlar hazırlanmasıdır.

"Periyodik Raporlama" adı verilen bu çalışmanın hedefi; Dünya Mirası Alanlarının korunma durumunun izlenmesi, alanlara ilişkin güncel veri elde edilmesi, dünya mirası alanlarındaki temel sorunların tespit edilmesi; bu sorunların çözümüne yönelik kararlar alınmasının sağlanması; dünya mirası alanlarının korunmasına yönelik yerel, ulusal ve uluslararası iş birliği içeren çalışmalara olanak sağlaması bulunmaktadır.

Ülkemizin de içinde yer aldığı Kuzey Amerika ve Avrupa - Akdeniz alt bölgesinde, 3. Döngü Periyodik Raporlama Çalışması Eylül 2022 - Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. UNESCO Dünya Mirası Merkezi tarafından Periyodik Raporlama çalışması için kapsamlı bir anket hazırlanmıştır.

Ankete aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.alanbaskanligi.gov.tr/anket.html

16/01/2023